Още през далечната 1713 г. Испания подписва мирен договор с Великобритания и след война отстъпва Гибралтар. Представяте ли си, цели 300 години има английско властване на проломът, а аз не знаех – даже малко ме е срам от този факт. Градът получава статут за част от британската колония от кралица Виктория през 1842 г. Но тези документи явно са се загубили, защото историята днес разкрива тези отминали събития.
Както може би повечето от вас са прочели, тази година се навършват 70 години на престола на кралица Елизабет II. Именно заради нейния юбилей, Гибралтар кандидатства за официално приемане като град от Великобритания. Така се достига и до изваждане на книжа от пред близо два века, които показват, че той вече има такъв статут. А представяте ли си, самите граждани не знаят на кого са граждани…
Любопитното е обаче, че и към местните гибралтарци са били включени в референдума за Брекзит, който те не са подкрепили. Но също и не желаят испанците да ги владеят. Затова към днешна дата Гибралтар не влиза в шенгенската зона, също няма ДДС на територията му при внос, а участието му в Европейския съюз от 1973 г. заедно с Великобритания е вече минало. Въпреки че не се изискват специални визи за пътуване, територията все още е спорна за това как да се осъществява търговия и живот там.