вторник, 25 август 2015 г.

Ричард Брансън: За планетата

Много хора намират Ричард Брансън за вдъхновяваща личност. Той е от онези земните милиардери, които знаят каква е цената на успеха и не изпитват нуждата да се изтъкват. Гледал съм интервюта с него и начинът му на мислене и поведение са такива, че по-скоро те карат да го чувстваш близък, отколкото като някакъв забравил себе си богаташ от един недостижим свят.

Да, светът, в който живее наистина е различен, но говорейки ти като на приятел, не изглежда да е така. Освен успешен британски предприемач Ричард Брансън е още търсач на силни усещания и филантроп. Във видеото разказва, че е имал късмета да може да си позволи да пътува, което му отваря очите за заобикалящия го свят. Тук е напълно прав – досега с различни култури е безкрайно обогатяващ. Знам, че той е от хората, които по негови думи не спират да се учат. В това също го подкрепям.

Ричард Брансън е загрижен за околната среда, но не изглежда да е по онзи задължаващ начин, по който големите компании се чувстват длъжни да се включат в социална кауза, защото така е модерно да се прави, а чисто по човешки. Гледайте видеото, за да разберете повече.


четвъртък, 20 август 2015 г.

Нуждае ли се бизнесът ви от ребрандиране?

Чувствате ли, че брандът ви страда от криза на идентичността? Дали визуалното му изобразяване отговаря на това, което е всъщност, или има голямо разминаване. Визуалната идентичност на бранда говори много за това, което той иска да символизира. Твърде вероятно е, ако логото ви е било създадено преди години, то вече да не отразява онова, в което брандът се е превърнала днес. Рано или късно, всяка компания ще се сблъска с това, а в последните 1-2 години имаше бум на ребрандирането, което си го превръща в тенденция. Ако не го направиш, се считай за изостанал и немодерен.

Ето няколко причини, поради които може да се наложи ребрандиране:

1. Надраснали сте първоначалната брандинг идея. Ако логото ви включва шрифтове като brush script, comic sans или lucida handwriting, считайте го за остаряло. Да не говорим за искрящи цветове, които може би са работили преди години, но не и днес. Сега вкусовете еволюират и смело може да ги наречен опростени и изтънчени. На това трябва да залегнете и вие.

2. Брандингът ви е твърде объркващ. Визуалният ви брандинг трябва да се разбира от хората, без да им е нужна подсказка. За целта посланието, което изпраща, трябва да е възможно най-ясно, за да бъде моментално разпознато.

3. Привличате грешните хора. Ако клиентите очакват от вас да продавате продуктите / услугите си на по-ниски цени, то тук очевидно имаме проблем. Явно изпращате грешното послание, затова то остава недоразбрано, а резултатът не отговаря на очакванията ви.

4. Брандът ви не се отличава с нищо. Не преписвайте от конкуренцията, отличете бранда си от нея, направете го специален и лесно разпознаваем, а не клонинг на вече съществуващ такъв.

5. Сменяте философията си. Понякога с новите мениджъри идват и нови идеи какво да стои зад един бранд. Това налага и промяната в идентичността на визуалния бранд, а след него и в начина на позициониране.

Имайте предвид, че ребрандирането не се отнася само до визуално изобразяване. Освен логото и уеб дизайна, промени могат да претърпят слогана, имената на продуктите, както и цялостната брандинг стратегия. Готови ли сте за това?