На някои хора много им се отдава да критикуват останалите, но когато стане дума тях да ги порицават, никак не им е приятно да чуват критика по свой адрес. Именно те трябва да се научат да приемат критиката със същата лекота, с която я дават.
В живота си ще бъдем критикувани неведнъж. Важното е да запомним, че не всяка критика е равна. Това откъде идва и какви са мотивите за изричането й трябва да има водеща роля за начина, по който я възприемаме. Ако източникът не цели да ти помогне да станеш по-добър, а само се заяжда и иска умишлено да те жегне, то тогава не си струва да приемаш критиката на сериозно. Ако обаче това е някой, на чието мнение много държиш и знаеш, че той иска да вървиш напред, е редно да се вслушаш в думите му, без те да предизвикат обида или ярост.
Докато ви критикуват, трябва да овладеете желанието да отговаряте ядосано или да се оправдавате. Просто слушайте. Много е важно да не го приемате лично, като персонална нападка срещу вас. Опитайте се да погледнете обективно на ситуацията, което е и най-трудната част при приемането на критика. На думи е лесно да се каже, но трябва да се оттренира – дръжте се спокойно, бъдете дзен, опазете егото си. Във вас най-вероятно ще бушуват всевъзможни емоции, докато слушате, но лицето ви трябва да е ледено и да не ги издава. Отвърнете на порицанието с разбиране и излезте от ситуацията с достойнство.
Задаването на уточняващи въпроси показва, че наистина искате да се поучите от грешните си. Така отсрещната страна ще разбере, че сте човек, който иска да се поправи и подобри. Дори може да й стане приятно, че именно тя е причината за вашето усъвършенстване.
Няма коментари:
Публикуване на коментар